Apples and Oranges solution codechef

Apples and Oranges solution codechef

Bob has XX rupees and goes to a market. The cost of apples is Rs. AA per kg and the cost of oranges is Rs. BB per kg.

Determine whether he can buy at least 11 kg each of apples and oranges.

Input Format

  • The first line of input will contain an integer XX, the amount of money Bob has.
  • The second line of input contains two space-separated integers AA and BB, the cost per kg of apples and oranges respectively.

Output Format

Apples and Oranges solution codechef

Print a single line containing Yes if Bob can buy the fruits and No otherwise.

You may print each character of the string in uppercase or lowercase (for example, the strings yesYesyEs, and YES will all be treated as identical).

To submit a solution choose problem from list of problems and press button ‘Submit’ near the top right corner of the problem page. You can submit multiple solutions to each problem. Score for the problem is equal to the score of the best submitted solution.

To see the Statistic for problem choose problem from list of problems and press button ‘All submissions’ at the top of the problem description. To view the status, hover over the check box, cross or warning icon in the result column.

Constraints

  • 1X,A,B1051≤X,A,B≤105

Subtasks

  • Subtask 1 (100 points):
    • Original constraints.

Sample Input 1

Apples and Oranges solution codechef

14 
2 2

Sample Output 1 

Yes

Explanation

The cost of buying 11 kg each of apple and orange is 2+2=42+2=4. Since Bob has more than 44 rupees, the answer will be Yes.

Sample Input 2

Apples and Oranges solution codechef

1 
1 1

Sample Output 2 

No

Explanation

Bob can only buy either 11 kg of apples or 11 kg of oranges with 11 rupee, hence the answer is No.

SOLUTION

Click here

Leave a Comment

Your email address will not be published.